2017 Championship Show

Judge Pam Tyler

 

Best In Show Blueagean Varoe from Blueagean (Imp Gr)

Best Opposite Sex  Novaskaya Lysandro Lefay

Reserve Best In Show  Novaskaya Lysandro Lefay

Best Puppy Nikitta Flaming Star

Best Opposite Puppy Samnouska Chasing Rainbows

Best Veteran Ch Vandreem Imperial Shandlin with Ashlantie Sh Cm

Best Opposite Veteran Amarige Paco Rabanne

Minor Puppy Dog (1 entry)
1 Mr& Mrs Cross Tikski Moonglow
Puppy Dog (1 entry)
1 Mrs G Hounslow Nikitta Flaming Star
2 Miss C Pout Amarige Armani Diamonds at Furzeland
Junior Dog (3 entries 2 absent)
1 Mrs Dudek Easy to love Carpathian of Wintersleigh
Yearling Dog (2 entries 1 absent)
1 Mr & Mrs Mann Nikara Dream Maker
Maiden Dog (0 entries)
Novice Dog (0 entries)
Graduate Dog (0 entries)
Post Graduate Dog (5 entries 3 absent)
1 D L&J Divers Nikara Dancing by the Light at Murmansk ShCM
2 Mr&Mrs D Young Furzeland Devon Blaze Avec Cocosamel
Limit Dog (9 entries 3 absent)
1 Mrs M Wilson Samnouska Chase the Ace
2 MissC Baxter Samhaven Frozen in Time
3 Mrs E Hunt Glynsam White Dream at Artsam
Res Mr & Mrs Oxley Amarige Versace
Vhc Mrs Lloyd Nikara Dancing on Air to Arianrhod
Open Dog (5 entries 2 absent)
1 Miss S Smith & Mrs V Freer CH Nikara Diamond Dancer
2 Mr & Mrs Collinson CH Taronakits Kenko with Norjack
3 Mrs E Dudek Lighto the Twinkling Star of Blossomrain (Imp Bel)ShCM
Veteran Dog (2 entries)
1 Mr &Mrs Oxley Amarige Paco Rabanne
2 J Fulierova Ch&SVK Gr Smilesam Strike Home
Breeders Dog
1 Moody&Haffenden Novaskaya Lysandro Lefay
Good Citizen Dog
1 J&PSmith Nikitta Diamond Gezzer
Dog CC Novaskaya Lysandro Lefay
Dog RCC CH Nikara Diamond Dancer
Best Puppy Nikitta Flaming Star
Minor Puppy Bitch (3 entries 1 absent)
1 Mrs M Wilson Samnouska Chasing Rainbows
2 Mr & Mrs Matfin Tiksi Dancing Flame with Ashlantie
Puppy Bitch (3 entries 1 absent)
1 Mrs T Lloyd Arianrhod Ghost Dance
2 Mr & Mrs Young Cocosamel Misia
Junior Bitch (5 entries 1 absent)
1 Mr & Mrs Robinson Taronkits its Kora
2 Mrs S Brandenberg Taronkits it Karman
3 Mr & Mrs Dent Whitespirit Madam Mischief
Res Mr & Mrs Young Cocosamel Misia
Yearling Bitch (6 entries 2 absent)
1 Mrs S Brandenberg Taronkits it Karman
2 Miss C Prout Furzeland Devon Diamond
3 Mrs G Hounslow Nikitta Fire Storm
Res Mr G Smith Nikitta Everything Changes at Sharla
Maiden Bitch ( 3 entries 1 absent)
1 Mrs T Lloyd Arianrhod Ghost Dance
Novice Bitch (2 entries)
1 Mrs T Lloyd Arianrhod Ghost Dance
2 Mr & Mrs Robinson Taronakits it Kora
Graduate Bitch (1 entry 1 absent)
Post Graduate Bitch (2 entries 1 absent)
1 Mrs K Howlett Tiksi Snowstorm
Limit Bitch 11 entries 1 absent)
1 Mrs Zissis Hellas Blueagean Varoe from Blueagean (Imp Gr)
2 Mr&Mrs Farrington Amarige Givenchy
3 Mrs Mann Zeelukzac Diamond Star Sh CM
Res Mrs Hunt Archaeus with Amour at Artsam
Vhc Mrs E Thomas Zeelukzac Om Shanti Sh CM
Open Bitch (7 entries 3 absent)
1 Mrs V Freer Ch Nikara Dancing with my Dream
2 Mrs S Brandenburg Ch Taronakits It’s Keeta
3 Mr & Mrs Robinson Gemora Royal Mischief Maker
4 Mrs K Howlett Ch Tiksi Snowfire SHCM
Veteran Bitch (4 entries 2 absent)
1 Mr & Mrs Matfin Ch Vandreem Imperial Shandlin with Ashlantie Sh Cm
2 Mr & Mrs Young Kimeekasams Miss Chief
Breeders Bitch (5 entries 1 absent)
1 Mrs K Howlett Ch Tiksi Snowfire SHCM
2 Mrs T Lloyd Arianrhod Ghost Dance
3 Mr& Mrs Young Cocosamel Misia
4 Mr&Mrs Young Cocosamel Chance
Good Citizen Bitch (0 entries)
Bitch CC Blueagean Varoe from Blueagean (Imp Gr)
Bitch RCC Ch Nikara Dancing with my Dream
Best Puppy Bitch Samnouska Chasing Rainbows
Brace (6 entries 3 absent)
1 Mrs K Howett
2 Mrs T Lloyd
3 Mr & Mrs Young